Mistik Nedir?

Mistik , ilahiyat veya mistik yaşamla uğraşan kimse, gizemci.
Mistisizm ile ilgili Gizemle olay ve durumları ortaya çıkarma sistemidir. Ruhsal ve psikoloji olarak içsel ve derinsel duru gözü olan kişile özel kişiliğe ve ruhsal enerjiye sahip kişilerdir. Manevi ve mevlevi olarak hangi dinden olursa olsun Mistiğin gizemini ortaya çıkaran ruhsal güce sahip olay konu ve durumları bilen enerji gücü yüksek kişiler mistiği kavramış kişilerdir.

Dini edebiyatta mistik aşk deyimi ile karşılaşılmaktadır. Bununla da Allah aşkı kastedilir. Mistik aşk, ruhtaki tabii bir eğilimin en son ifadesidir; basit bir eğilim ve gönül hareketi değil, ruhun aslına yönelen, derinliklerde kök salan bir özlem çabasıdır.

Bu çok kısa açıklamaları yaptıktan sonra şimdi, insanlık tarihi boyunca dünyanın çeşitli yerlerinde ortaya çıkmış ve insanlığı derinden etkilemiş en önemli unsurdur.Bu öğretileri incelerken, ayrıntıda birbirlerinden çok farklı gibi görünen temel ortak noktaları yakalamayan olaylar durumlar Farklı adlar, farklı yerler, farklı varlıklar, ama hep aynı temel kavramlardır.

error: Uyarı: İçerik Kopyalanamaz !!