Çakra Nedir?

Çakralar için bedenimizdeki enerji düğüm noktaları olarak da ifade edilmektedir. Çakralar birleşerek, bedenimizin koruyucu enerji kalkanı olan aurayı meydana getirirler. İnsan aurası, insanın enerji bedeni gibidir. Ana çakra merkezleri, kafamızın tepe noktasından başlayarak bedenimizi yukarıdan aşağıya doğru sarmaktadır. Omurga boyunca dizilmiş olan 7 temel çakra, yaşam enerjisinin bedenimize akmasına olanak verir.

1-KÖK ÇAKRA Rengi kırmızı, elementi topraktır.

Kuyruk sokumunda, üreme organları ve makat arasında bulunur. O insanın hayat merkezini oluşturur. Yaşam enerjisi üretir ve psikolojik destek sağlar. Kemik sistemi, bacaklar ve kalın bağırsak lardan sorumludur.

2-SACRAL ÇAKRA Rengi turuncu, elementi sudur.

Bu çakranın sembolü 6 yapraklı lotus çiçeği ile temsil edilir. Arkadan bel bölgesi, önden göbeğin alt kısmında yer almaktadır. İntim hisler çakrasıdır. Cinsellik ve idrar sisteminden sorumludur.

3-GÖBEK ÇAKRA Bu çakra göbeğin iki parmak üstünde yer almaktadır. Enerji deposudur. Karaciğer, safra kesesi, pankreas , dalak, mide, bağırsak, bel ve bacaklardan sorumludur.Hayati anlamda ise iş, ticaret, para ve şansı etkiler.

4-KALP ÇAKRA Renk: Yeşil Koku: Sardunya Nota: Fa Elementi: HavaGövdenin ortasında, kalp dolaylarında yer almaktadır. Akciğer, bornşlar, kalp ve göğüslerden sorumludur. Hayati anlamda aile mutluluğu, sevgi alışverişi, ikili ilişkiler ve kişinin ruhsal sağlığından somrumludur.

5-BOĞAZ ÇAKRA Renk: Mavi Koku: ….. Nota: Sol Elementi: EfirBu çakra boğazın ortasında yer almaktadır. Burun, boğaz, bademcikler ve tiroid bezinden sorumludur.

6-ALIN ÇAKRA Renk: Koyu Mavi . Alnın gerisinde, iki kaşın ortasında, burun kökünde yer almaktadır. Tüm çakralara akan enerjiyi düzenler. Beyin-damar sistemi, psişik durum, duru göz denilen durumlardan sorumludur.

7 -TAÇ ÇAKRA Renk: Elementi: absolyut

Basın en yüksek noktasında yer alır. Tanrı ile bağlantı çakrasıdır. İnançlarımız taç çakra altında gerçekleşmektedir. Evrensel iyilik ve iç huzur sağlayan bu çakra, amaçlarımızı ve hedeflerimizi gerçekleştirmek için gerekli enerjiyi sağlar.